  • QXK2J105JTP
QXK2J105JTP
advertisement
Manufacturer No:
QXK2J105JTP
HK JDW NO:
555-QXK2J105JTP
Datasheet:
Description:
QXK 1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXK2J105JTP
  • Type
    Parameter
    Select All
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    QXK
  • Size / Dimension
    1.201Lx0.472W 30.50mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    30.5mm
  • Width
    12mm