  • QXK2J105JTP7FX
QXK2J105JTP7FX
advertisement
Manufacturer No:
QXK2J105JTP7FX
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXK2J105JTP7FX
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QXK 1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXK2J105JTP7FX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QXK
  • Size / Dimension
    1.201Lx0.472W 30.50mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm
  • Length
    30.5mm
  • Width
    12mm