  • QXK2J473JTP
QXK2J473JTP
advertisement
Manufacturer No:
QXK2J473JTP
HK JDW NO:
555-QXK2J473JTP
Description:
QXK 0.047μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXK2J473JTP
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.531Lx0.252W 13.50mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
    5325
  • Height Seated (Max)
    0.579 14.70mm
  • Length
    13.5mm
  • Width
    6.4mm