  • QXP2E105JRP7FT
QXP2E105JRP7FT
advertisement
Manufacturer No:
QXP2E105JRP7FT
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXP2E105JRP7FT
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QXP 1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXP2E105JRP7FT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QXP
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.390W 26.50mmx9.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    AC VOLTAGE (V): 125
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Height Seated (Max)
    0.953 24.20mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    9.9mm