  • QXP2E105KRPT
QXP2E105KRPT
advertisement
Manufacturer No:
QXP2E105KRPT
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXP2E105KRPT
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QXP 1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
QXP2E105KRPT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    QXP
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.390W 26.50mmx9.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    18.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.756 19.20mm
  • Width
    9.9mm