  • QXP2J103KRPT
QXP2J103KRPT
advertisement
Manufacturer No:
QXP2J103KRPT
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXP2J103KRPT
Package:
Radial
Datasheet:
QXP2J103KRPT
Purchasing and Inquiry
QXP2J103KRPT Overview
Its lead spacing is 0.492 12.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -40°C~105°C.
QXP2J103KRPT Features
QXP2J103KRPT Applications
There are a lot of Nichicon QXP2J103KRPT applications of film capacitors.
  • RFI for automotive
  • Satellite TV
  • Lighting
  • Electronic ballasts
  • Filters
  • Switch mode power supplies
  • Industrial and automotive inverters
  • Mobile communications
  • Snubbering
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
Step5Bar-code shipping tag
QXP2J103KRPT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    QXP
  • Size / Dimension
    0.630Lx0.217W 16.00mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    12.5mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    6322
  • Height
    10.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.437 11.10mm
  • Length
    16mm
  • Width
    5.5mm