  • QXP2J153JRPT
QXP2J153JRPT
advertisement
Manufacturer No:
QXP2J153JRPT
HK JDW NO:
555-QXP2J153JRPT
Description:
QXP 0.015μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXP2J153JRPT
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.630Lx0.240W 16.00mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    12.5mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
    6324
  • Height Seated (Max)
    0.496 12.60mm
  • Length
    16mm
  • Width
    6.1mm