  • QXP2K223KRP7FL
QXP2K223KRP7FL
advertisement
Manufacturer No:
QXP2K223KRP7FL
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXP2K223KRP7FL
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QXP 0.022μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 800V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXP2K223KRP7FL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QXP
  • Size / Dimension
    0.630Lx0.315W 16.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    800V
  • Terminal Pitch
    12.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    800V
  • Size Code
    6332
  • Height Seated (Max)
    0.713 18.10mm
  • Length
    16mm
  • Width
    8mm