  • QXP2K474JRP7FX
QXP2K474JRP7FX
advertisement
Manufacturer No:
QXP2K474JRP7FX
HK JDW NO:
555-QXP2K474JRP7FX
Description:
QXP 0.47μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 800V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXP2K474JRP7FX
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.539W 31.50mmx13.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Additional Feature
    AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    800V
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    800V
  • Height Seated (Max)
    1.169 29.70mm
  • Length
    31.5mm
  • Width
    13.7mm