  • QYX2A182JTP
QYX2A182JTP
advertisement
Manufacturer No:
QYX2A182JTP
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QYX2A182JTP
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QYX 1800pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC Polyester Through Hole
Quantity:
In Stock : 7541
Step5Bar-code shipping tag
QYX2A182JTP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QYX
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.110W 5.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1800pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Size Code
    6537
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    16.5mm
  • Width
    9.5mm