  • QYX2A472KTP1FD
QYX2A472KTP1FD
advertisement
Manufacturer No:
QYX2A472KTP1FD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QYX2A472KTP1FD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QYX 4700pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC Polyester
Step5Bar-code shipping tag
QYX2A472KTP1FD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2412
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QYX
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.118W 6.00mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    5mm