  • R22-5D16-24
R22-5D16-24
advertisement
Manufacturer No:
R22-5D16-24
Manufacturer:
NTE Electronics
HK JDW NO:
571-R22-5D16-24
Package:
Datasheet:
R22-5D16-24
Description:
Power Relay 24VDC 16A SPDT(29x12.6x25.5)mm THT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R22-5D16-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    PCB
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    18.143695 g
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -30 °C
  • Current Rating
    16 A
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Current Rating
    16 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.1 kΩ
  • Power Consumption
    540 mW
  • Coil Voltage (DC)
    24 V
  • Coil Voltage (AC)
    24 V
  • Height
    25.4 mm
  • Length
    139.7 mm
  • Width
    76.2 mm