  • R2E180-AS77-05
R2E180-AS77-05
advertisement
Manufacturer No:
R2E180-AS77-05
HK JDW NO:
241-R2E180-AS77-05
Package:
Datasheet:
R2E180-AS77-05
Description:
Centrifugal Blower 180 (Dia.) x 78mm, 570m/h, 230 V ac (R2E Series)
Step5Bar-code shipping tag
R2E180-AS77-05
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    External
  • Material
    Plastic
  • Weight
    1.4kg
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon
  • Mounting Hole Spacing
    58 mm
  • Operating Temperature
    -13~95°F -25°C~35°C
  • Series
    R2E180
  • Size / Dimension
    Round - 180mm Dia
  • Feature
    Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Wire Leads with Splice Terminals
  • Power (Watts)
    100W
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.450A
  • Ingress Protection
    IP44
  • Depth
    78mm
  • Approval Agency
    CE, EAC
  • Operating Supply Voltage
    230V
  • RPM
    2300 RPM
  • Hole Diameter
    4 mm
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    335 CFM
  • Thermal Support Device Type
    AC FAN
  • Height
    180mm