  • R38-32.768-12.5
R38-32.768-12.5
advertisement
Manufacturer No:
R38-32.768-12.5
Manufacturer:
Raltron Electronics
HK JDW NO:
653-R38-32.768-12.5
Package:
Cylindrical Can, Radial
Datasheet:
Description:
R38 series 32.768 khz 12.5 pF ±5 ppm -20°C TO +60°C TUNING FORK CRYSTAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R38-32.768-12.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Cylindrical Can, Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    R38
  • Size / Dimension
    0.126Dia 3.20mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    kHz Crystal (Tuning Fork)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    12.5pF
  • Frequency
    32.768kHz
  • Physical Dimension
    D3.1XH8.2 (mm)/D0.122XH0.323 (inch)
  • Operating Frequency
    0.032768MHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30kOhm
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±20ppm
  • Drive Level
    1 µW
  • Height Seated (Max)
    0.323 8.20mm