  • R3G280-AF35-71
R3G280-AF35-71
advertisement
Manufacturer No:
R3G280-AF35-71
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-R3G280-AF35-71
Package:
200
Datasheet:
Description:
Blowers Motorized Impeller 280mm, 200-277VAC EC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R3G280-AF35-71
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    200
  • Housing Material
    Aluminium
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Steel
  • Operating Temperature
    -13~104°F -25°C~40°C
  • Series
    R3G280
  • Size / Dimension
    Round - 281mm Dia
  • Feature
    Alarm, PWM Control, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads with Ferrules, 5 Wire Leads with Ferrules
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Power Rating
    455W
  • Current Rating (Amps)
    2.80A
  • Ingress Protection
    IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Frequency
    5.06kHz
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, EAC, UL, VDE
  • RPM
    2600 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    948.3 CFM (26.55m3/min)
  • Voltage Range
    200V~277VAC
  • Diameter
    281mm
  • Height
    173.7mm