  • R463F310050M1M
R463F310050M1M
advertisement
Manufacturer No:
R463F310050M1M
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R463F310050M1M
Package:
Radial
Datasheet:
R463F310050M1M
Purchasing and Inquiry
R463F310050M1M Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.394 10.00mm.In order to power systems, you must have a rated (AC) voltage of 300V (URac).The device is capable of operating at the temperature of -40°C~110°C.
R463F310050M1M Features
an internal rated (AC) voltage (URac) of 300V
R463F310050M1M Applications
There are a lot of KEMET R463F310050M1M applications of film capacitors.
  • TV and monitor sets
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Matching networks
  • Bypassing
  • RFI for automotive
  • Electronic ballasts
  • RF Modules
  • VCO's
  • Filtering
  • Lighting
Step5Bar-code shipping tag
R463F310050M1M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    R46
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    6mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    5124
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    300V
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.476 12.10mm