  • R5011FNJTL
R5011FNJTL
advertisement
Manufacturer No:
R5011FNJTL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-R5011FNJTL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Cut Tape (CT) 520m Ω @ 5.5A, 10V ±30V 950pF @ 25V 30nC @ 10V 500V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 14872
Step5Bar-code shipping tag
R5011FNJTL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    83
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    50W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    520m Ω @ 5.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    950pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    30nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    11A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.52Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    44A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V