  • R50BG2-5-0080
R50BG2-5-0080
advertisement
Manufacturer No:
R50BG2-5-0080
Manufacturer:
Bivar Inc.
HK JDW NO:
100-R50BG2-5-0080
Package:
4-DIP (0.200, 5.08mm)
Datasheet:
Description:
LED BLUE/GREEN CLEAR 4DIP T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R50BG2-5-0080
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP (0.200, 5.08mm)
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    Orca R
  • Size / Dimension
    7.60mm Lx7.60mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Color
    Blue, Green
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Configuration
    Common Cathode
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.8V Blue 3.8V Green
  • Viewing Angle
    80°
  • Optoelectronic Device Type
    DUAL COLOR LED
  • Current - Test
    50mA Blue 50mA Green
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5.00mm Dia
  • Luminous Intensity
    1.5 cd
  • Millicandela Rating
    150mcd Blue, 1500mcd Green
  • Illumination Color
    Blue, Green
  • Lens Transparency
    Clear
  • Lens Color
    Colorless
  • Wavelength - Dominant
    465nm Blue 520nm Green
  • Height
    6.9mm