  • R50YLW-V-3045
R50YLW-V-3045
advertisement
Manufacturer No:
R50YLW-V-3045
Manufacturer:
Bivar Inc.
HK JDW NO:
100-R50YLW-V-3045
Package:
4-DIP (0.200, 5.08mm)
Datasheet:
R50YLW-V-3045
Description:
LED YELLOW CLEAR 4DIP THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R50YLW-V-3045
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP (0.200, 5.08mm)
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    Orca R
  • Size / Dimension
    7.60mm Lx7.60mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Color
    Yellow
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.4V
  • Viewing Angle
    30°, 45°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    50mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5.30mm Dia
  • Luminous Intensity
    4 cd
  • Millicandela Rating
    4000mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Lens Color
    Colorless
  • Wavelength
    594 nm
  • Wavelength - Dominant
    591nm
  • Number of LEDs
    1
  • Height
    8.6mm