  • R56-7D.5-12
R56-7D.5-12
advertisement
Manufacturer No:
R56-7D.5-12
Manufacturer:
NTE Electronics
HK JDW NO:
571-R56-7D.5-12
Package:
DIP
Datasheet:
R56-7D.5-12
Description:
Relay-reed Dpst-no .5amp 12vdc Dual In-line Package
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R56-7D.5-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Weight
    1 g
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -45 °C
  • Contact Resistance
    200 mΩ
  • Throw Configuration
    DPST
  • Contact Current Rating
    5 A
  • Coil Resistance
    500 Ω
  • Switching Voltage
    100 V
  • Coil Current
    24 mA
  • Release Time
    75 µs
  • Coil Voltage (DC)
    12 V
  • Coil Voltage (AC)
    12 V
  • Switching Current
    500 mA