  • R5F61668RD50BGV
R5F61668RD50BGV
advertisement
Manufacturer No:
R5F61668RD50BGV
HK JDW NO:
668-R5F61668RD50BGV
Package:
176-LFBGA
Datasheet:
Description:
1MB 1M x 8 FLASH H8SX 32-Bit Microcontroller H8® H8SX/1600 Series R5F61668 176 Pin 50MHz 3.3V 176-LFBGA
Quantity:
In Stock : 10290
Step5Bar-code shipping tag
R5F61668RD50BGV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    176-LFBGA
  • Number of Pins
    176
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    H8® H8SX/1600
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    R5F61668
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SCI, USB
  • Memory Size
    1MB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    92
  • RAM Size
    56K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    H8SX
  • Peripherals
    DMA, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    1MB 1M x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SCI, SmartCard, USB
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 2x8b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Address Bus Width
    24
  • ROM (words)
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • External Data Bus Width
    16
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm