  • R6004KNX
R6004KNX
advertisement
Manufacturer No:
R6004KNX
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-R6004KNX
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Bulk 980m Ω @ 1.5A, 10V ±20V 280pF @ 25V 10.2nC @ 10V 600V TO-220-3 Full Pack
Quantity:
In Stock : 157
Step5Bar-code shipping tag
R6004KNX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to R6004KNX .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    40W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    980m Ω @ 1.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    280pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    4A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    10.2nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    4A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.98Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    12A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V