  • R6007JNJGTL
R6007JNJGTL
advertisement
Manufacturer No:
R6007JNJGTL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-R6007JNJGTL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
R6007JNJGTL
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 780m Ω @ 3.5A, 15V ±30V 475pF @ 100V 17.5nC @ 15V 600V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 80
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
R6007JNJGTL
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    96W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    780m Ω @ 3.5A, 15V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    7V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    475pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    17.5nC @ 15V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    15V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    7A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.78Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    21A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V