  • R60PN33305050K
R60PN33305050K
advertisement
Manufacturer No:
R60PN33305050K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R60PN33305050K
Package:
Radial
Datasheet:
R60PN33305050K
Purchasing and Inquiry
R60PN33305050K Overview
0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.
R60PN33305050K Features
R60PN33305050K Applications
There are a lot of KEMET R60PN33305050K applications of film capacitors.
  • Global positioning systems
  • Mobile communications
  • IGBT
  • Filtering
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Blocking
  • Satellite TV
  • RFI for automotive
  • RF Modules
  • VCO's
Step5Bar-code shipping tag
R60PN33305050K
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    R60
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.276W 26.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Depth
    7mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.634 16.10mm
  • Length
    26.5mm