  • R66PD1220CK10K
R66PD1220CK10K
advertisement
Manufacturer No:
R66PD1220CK10K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R66PD1220CK10K
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2nF Film Capacitor 10% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
R66PD1220CK10K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    400ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • Capacitance
    2.2nF
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Depth
    3mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
    3912
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    220V
  • Height
    8mm
  • Length
    10mm