  • R73-5D10-12
R73-5D10-12
advertisement
Manufacturer No:
R73-5D10-12
Manufacturer:
NTE Electronics
HK JDW NO:
571-R73-5D10-12
Package:
Datasheet:
R73-5D10-12
Description:
Electromechanical Relay 12VDC 320Ohm 10A SPDT(22.3x17.3x15)mm THT Sub Miniature PCB Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R73-5D10-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    PCB
  • Number of Pins
    5
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Power Rating
    450 mW
  • Current Rating
    10 A
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Current Rating
    10 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    320 Ω
  • Power Consumption
    450 mW
  • Coil Voltage (DC)
    12 V
  • Coil Voltage (AC)
    12 V
  • Height
    14.5 mm
  • Width
    17.3 mm