  • R73PR3150SE00J
R73PR3150SE00J
advertisement
Manufacturer No:
R73PR3150SE00J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R73PR3150SE00J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
150nF Film Capacitor 5% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
R73PR3150SE00J
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    150nF
  • Packing Method
    Bulk
  • Depth
    11mm
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    300V
  • Height
    20mm
  • Length
    32mm