  • R75IN41804040J
R75IN41804040J
advertisement
Manufacturer No:
R75IN41804040J
HK JDW NO:
417-R75IN41804040J
Datasheet:
R75IN41804040J
Purchasing and Inquiry
R75IN41804040J Overview
Electrical devices have 0.886 22.50mm lead spacing.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
R75IN41804040J Features
R75IN41804040J Applications
There are a lot of KEMET R75IN41804040J applications of film capacitors.
  • Battery management system
  • Mobile communications
  • Bypassing
  • Lighting
  • Test and measuring equipment
  • Audio/video equipment
  • Satellite TV
  • TV and monitor sets
  • Switch-mode power supplies
  • Coupling, decoupling
Step5Bar-code shipping tag
R75IN41804040J
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    R75
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.433W 26.50mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.732 18.60mm