  • R76II3390SE30J
R76II3390SE30J
advertisement
Manufacturer No:
R76II3390SE30J
HK JDW NO:
417-R76II3390SE30J
Description:
390nF Film Capacitor 250V-DC POLYPROPYLENE
Step5Bar-code shipping tag
R76II3390SE30J
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYPROPYLENE
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 180
  • HTS Code
  • Capacitance
    390nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Size Code
    7139
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    180V
  • Height
    16mm
  • Length
    18mm
  • Width
    10mm