  • R8008ANX
R8008ANX
advertisement
Manufacturer No:
R8008ANX
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-R8008ANX
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Bulk 1.03 Ω @ 4A, 10V ±30V 1080pF @ 25V 39nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
Quantity:
In Stock : 4557
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
R8008ANX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to R8008ANX .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    50W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    50W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    32 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.03 Ω @ 4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1080pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    8A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    39nC @ 10V
  • Rise Time
    50ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Turn-Off Delay Time
    85 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    8A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    8A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    800V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    32A