  • R82CC4470AA30J
R82CC4470AA30J
advertisement
Manufacturer No:
R82CC4470AA30J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R82CC4470AA30J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
R82 4.7μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 50V-DC 30V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 8960
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
R82CC4470AA30J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    R82
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.283W 7.20mmx7.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    7.2mm
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.516 13.10mm