  • R87T-A4A15MP
R87T-A4A15MP
advertisement
Manufacturer No:
R87T-A4A15MP
HK JDW NO:
578-R87T-A4A15MP
Package:
Axial
Datasheet:
R87T-A4A15MP
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 200VAC TERM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R87T-A4A15MP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    1.3lbs 589.7g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Zinc
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Published
    2008
  • Series
    R87T
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Terminals
  • Power (Watts)
    14.00W
  • Voltage - Rated
    200VAC
  • Power Rating
    1.614kW
  • Current Rating (Amps)
    0.100A
  • Max Power Dissipation
    14W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    100mA
  • Frequency
    5.06kHz
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • RPM
    2750 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    71.5 CFM (2.00m3/min)
  • Noise
    40.0 dB
  • Static Pressure
    0.150 in H2O (37.3 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    AC FAN
  • Height
    38mm