R8A77220AC266BAV
R8A77220AC266BAV
668-R8A77220AC266BAV
417-LFBGA
SH-4AL-DSP Microprocessor R8A77220 417-Pin 266MHz 417-LFBGA
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
R8A77220AC266BAV Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 417-LFBGA. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. It is important to understand the operating temperature around -20°C~75°C TA. Core-wise, this CPU has a SH-4AL-DSP processor. In this CPU, I/O is set to 3.30V. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with R8A77220. A CPU operates at a frequency of 266MHz. 417 pin functions are described in the datasheets. There are 184 I/Os connected to the CPU programs. On the CPU, there are DMA, LCD, PWM, WDT peripheral devices.