  • RA11131123
RA11131123
advertisement
Manufacturer No:
RA11131123
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-RA11131123
Package:
Datasheet:
RA11131123
Description:
RA11131123 datasheet pdf and Rocker Switches product details from E-Switch stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 3250
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RA11131123
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Housing Material
    Polyamide
  • Terminal Material
    COPPER
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RA1, LAMB
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Current Rating (Amps)
    10A AC
  • Current Rating
    11A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    18.8976mm
  • Body Breadth
    11.9888 mm
  • Actuator Type
    Concave (Curved)
  • Circuit
    SPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
  • Contact Resistance
    0.035mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    10A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@125VAC
  • Actuator Marking
    ON OFF, Vertical
  • Contact Function
    OFF-ON
  • Body Height
    11.6078mm
  • Length - Termination
    0.272 inch
  • Actuator Length
    0.236 inch