  • RAC150-12SG/ENC
RAC150-12SG/ENC
advertisement
Manufacturer No:
RAC150-12SG/ENC
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RAC150-12SG/ENC
Package:
Datasheet:
RAC150-12SG/ENC
Description:
Quantity:
In Stock : 3215
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RAC150-12SG/ENC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    265g
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC150-G (150W)
  • Size / Dimension
    4.13Lx2.44W x 1.38 H 105.0mmx62.0mmx35.0mm
  • Feature
    PFC, Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed, Conformal Coated
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    125W 150W Forced Air
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, EAC
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    12V
  • Current - Output (Max)
    12.5A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    12.5A
  • Output Power
    150W
  • Max Output Voltage
    12V
  • Minimum Load Required
    No
  • Height
    35mm