  • RACD100-36-ENEC
RACD100-36-ENEC
advertisement
Manufacturer No:
RACD100-36-ENEC
HK JDW NO:
655-RACD100-36-ENEC
Package:
Datasheet:
RACD100-36-ENEC
Step5Bar-code shipping tag
RACD100-36-ENEC
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    2.1lbs 952.5g
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Series
    LIGHTLINE RACD100 (100W)
  • Size / Dimension
    8.74Lx2.68W x 1.54 H 222.0mmx68.0mmx39.0mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Constant Current, Voltage
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Power (Watts)
    100W
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, ENEC
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Max Output Current
    2.8A
  • Voltage - Output 1
    36V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    2.8A
  • Output Current
    2.8A
  • Output Power
    100W
  • Voltage - Output
    26V~36V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    2.8A
  • Height
    39.116mm
  • Length
    221.996mm
  • Width
    68.072mm