  • RB055LAM-40TFTR
RB055LAM-40TFTR
advertisement
Manufacturer No:
RB055LAM-40TFTR
HK JDW NO:
687-RB055LAM-40TFTR
Package:
SOD-128
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 620mV @ 3A 150°C Max 100μA @ 40V 2-Termination Cut Tape (CT) SOD-128 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 2107
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RB055LAM-40TFTR
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-128
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    620mV @ 3A
  • Forward Current
    3A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    14.6ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    40V