  • RB085T-60HZC9
RB085T-60HZC9
advertisement
Manufacturer No:
RB085T-60HZC9
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RB085T-60HZC9
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
RB085T-60HZC9
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB085T-60HZC9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    580mV @ 5A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V