  • RB085T-90
RB085T-90
advertisement
Manufacturer No:
RB085T-90
HK JDW NO:
687-RB085T-90
Package:
TO-220-3 Full Pack
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB085T-90
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to RB085T-90.
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    90V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    10A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150μA @ 90V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    830mV @ 5A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    830mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    90V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    150μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    90V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    100A
  • Height
    15mm
  • Length
    10mm
  • Width
    4.5mm