  • RB088NS150FHTL
RB088NS150FHTL
advertisement
Manufacturer No:
RB088NS150FHTL
HK JDW NO:
687-RB088NS150FHTL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
RB088NS150FHTL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB088NS150FHTL
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    15μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 5A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    880mV
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    10.7ns
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    150V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Reverse Current-Max
    15μA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    50A