  • RB095BGE-40TL
RB095BGE-40TL
advertisement
Manufacturer No:
RB095BGE-40TL
HK JDW NO:
687-RB095BGE-40TL
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
RB095BGE-40TL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB095BGE-40TL
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 3A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    3A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    6A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    45V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    50A