  • RB111C1100
RB111C1100
advertisement
Manufacturer No:
RB111C1100
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-RB111C1100
Package:
Datasheet:
RB111C1100
Description:
RB111C1100 datasheet pdf and Rocker Switches product details from E-Switch stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 11330
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB111C1100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Insulation Material
    POLYAMIDE
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Center Contact Material
    COPPER
  • End Contact Material
    COPPER
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -20°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RB1, LAMB
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current Rating (Amps)
    15A AC
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    27.0002mm
  • Body Breadth
    10.8966 mm
  • Actuator Type
    Concave (Curved)
  • Circuit
    SPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
  • Contact Resistance
    0.035mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    15A
  • Contact Voltage(AC)-Max
    125V
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Contact Function
    OFF-ON
  • Actuator Length
    0.339 inch