  • RB160A30T-32
RB160A30T-32
advertisement
Manufacturer No:
RB160A30T-32
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RB160A30T-32
Package:
DO-41 Mini, Axial
Datasheet:
RB160A30T-32
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 480mV @ 1A 150°C Max 50μA @ 30V Tape & Box (TB) DO-41 Mini, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
RB160A30T-32
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-41 Mini, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    480mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    70A
  • Output Current-Max
    1A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    70A