  • RB160L-90TE25
RB160L-90TE25
advertisement
Manufacturer No:
RB160L-90TE25
HK JDW NO:
687-RB160L-90TE25
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 730mV @ 1A 150°C Max 100μA @ 90V Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
Quantity:
In Stock : 9092
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RB160L-90TE25
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Base Part Number
    RB160L-90
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 90V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    730mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    30A
  • Output Current-Max
    1A
  • Forward Voltage
    730mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    90V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    95V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    30A