  • RB160MM-30TR
RB160MM-30TR
advertisement
Manufacturer No:
RB160MM-30TR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RB160MM-30TR
Package:
SOD-123F
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 480mV @ 1A 125°C Max 50μA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
Quantity:
In Stock : 2686
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RB160MM-30TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    480mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Output Current-Max
    1A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    1A