  • RB242D1000-136
RB242D1000-136
advertisement
Manufacturer No:
RB242D1000-136
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-RB242D1000-136
Package:
Datasheet:
RB242D1000-136
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB242D1000-136
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Insulation Material
    POLYAMIDE
  • Actuator Material
    POLYCARBONATE
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Center Contact Material
    SILVER ALLOY
  • End Contact Material
    SILVER ALLOY
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -20°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    RB2, LAMB
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Current Rating (Amps)
    20A AC
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    29.6926mm
  • Body Breadth
    21.7932 mm
  • Actuator Type
    Concave (Curved) - Illuminated
  • Circuit
    DPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Green
  • Illumination Voltage (Nominal)
    125VAC
  • Illumination Type, Color
    Neon, Green
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    20A
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Contact Function
    OFF-ON
  • Body Color
    BLACK
  • Body Height
    17.8054mm
  • Length - Termination
    0.425 inch
  • Actuator Length
    0.362 inch