  • RB520G-30-TP
RB520G-30-TP
advertisement
Manufacturer No:
RB520G-30-TP
HK JDW NO:
543-RB520G-30-TP
Package:
SOD-723
Datasheet:
RB520G-30-TP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB520G-30-TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-723
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    RB520G-30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 10V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    450mV @ 10mA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Output Current-Max
    0.1A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    30V
  • Current - Average Rectified (Io)
    100mA