  • RB520ZS-30T2R
RB520ZS-30T2R
advertisement
Manufacturer No:
RB520ZS-30T2R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RB520ZS-30T2R
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
RB520ZS-30T2R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB520ZS-30T2R
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Base Part Number
    RB520ZS-30
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300nA @ 10V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    460mV @ 10mA
  • Forward Current
    100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    300nA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    500mA
  • Output Current-Max
    0.1A
  • Forward Voltage
    460mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    100mA
  • Peak Reverse Current
    300nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    500mA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    500mA
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Number of Pins
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C