  • RB521AS-40T2R
RB521AS-40T2R
advertisement
Manufacturer No:
RB521AS-40T2R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RB521AS-40T2R
Package:
2-UDFN
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 450mV @ 100mA 150°C Max 90μA @ 40V 2-Termination Cut Tape (CT) 2-UDFN Surface Mount
Quantity:
In Stock : 8888
Step5Bar-code shipping tag
RB521AS-40T2R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-UDFN
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XBCC-N2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    90μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    450mV @ 100mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    200mA