  • RB541SM-40FHT2R
RB541SM-40FHT2R
advertisement
Manufacturer No:
RB541SM-40FHT2R
HK JDW NO:
687-RB541SM-40FHT2R
Datasheet:
RB541SM-40FHT2R
Description:
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 610mV @ 100mA 125°C Max 100μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-79, SOD-523 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
RB541SM-40FHT2R
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    610mV @ 100mA
  • Forward Current
    200mA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Forward Voltage
    610mV
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1A